یک پیانو خوب در هر خانه ای میتواند منبع آموزش و سرگرمی برای کل خانواده باشد. یک پیانو باکیفیت برای یادگیری تکینیک، ضروری است. ابتدا باید مشخص کنید که چه نوع پیانویی با نیازهای شما مطابقت دارد و با کمی تحقیق و تجربه میتوانید پیانو مناسبتان را پیدا کنید.

مراحل خرید پیانو

مرحله ی اول: گزینه هایتان را بشناسید

در مورد بودجه تصمیم گیری کنید: در حالیکه همیشه وسوسه برانگیز است که ارزانترین گزینه راانتخاب کنید اما بهتر است یک وسیله ی باکیفیت بخرید تا سالها از پیانو زدن با آن لذت ببرید نه اینکه یک پیانو نامرغوب بخرید. قیمت پیانوهای آکوستیک نو باکیفیت بین 3 میلیون تا 18 میلیون تومان است و دست دوم آنها حدود دو میلیون میباشد. پیانوهای دیجیتالی معمولا بصرفه تر هستند و نو آنها بین 6 میلیون تا 25 میلیون تومان و دست دومشان 3 میلیون تومان قیمت دارند. در حالیکه این منطقی است که مبتدی ها از یک پیانو ارزانتر و با کیفیت پایین تر کارشان را آغاز کنند اما عکس آن هم صدق میکند چون پیانوهای نامرغوب صدای رضایت بخشی ندارند.

مشخص کنید چه مقدار فضا برای قرار دادن پیانو دارید: بهترین پیانو موجود در جهان هم اگر مناسب خانه ی شما نباشد یک انتخاب اشتباه است. ابتدا تصمیم گیری کنید که کجا پیانو خود را میگذارید و اندازه گیری کنید تا مطمئن شوید چیزی که میخرید مناسب خانه ی شما باشد. پیانوهای گرند -grand piano-معمولا 1.5 متر عرض و بین 1.4 تا 2.9 متر طول دارند در حالیکه پیانوهای آکوستیک دیواری-upright acoustic piano- 91 تا 132 سانتی متر طول و عرض دارند. پیانو های دیجیتال 1.4 متر عرض و 0.61 تا 0.91 متر طول دارند. همچنین نحوه ی آوردن پیانو به داخل خانه را هم در نظر بگیرید. هر چه پیانو بزرگتر باشد حرکت دادن آن بین راهروها و درها سختتر خواهد بود. پس اطمینان حاصل کنید که اتاقی که برای نگهداری پیانو در نظر میگیرید برای کسانی که پیانو را حمل میکنند به راحتی در دسترس باشد.

اگر اکثرا در خانه پیانو میزنید یک پیانو آکوستیک بخرید: پیانوهای آکوستیک-که شامل پیانوهای گرند و دیواری هستند- صدای خیلی بهتری دارند. این پیانوها معمولا خیلی جذابتر هستند و به دکوراسیون خانه شما جلوه میدهند. پیانوهای آکوستیک نسبت به پیانوهای دیجیتالی گرانتر هستند اما عمر زیادتری دارند-20-30 سال برای دیواری ها و 30-50 سال برای پیانوهای گرند- پیانوهای دست دوم هم میتوانند خیلی خوب و بصرفه باشند.

اگر میخواهید پیانو خود را به خارج از خانه ببرید یک پیانو دیجیتال بخرید: اگر میخواهید با پیانوتان نمایش دهید یا آن را به خانه ی دوستانتان ببرید پس یک پیانو دیجیتال بخرید چون سبک و قابل حمل است. این پیانوها همچنین مقرون بصرفه هستند وبا ویژگی های خاص مانند گزینه های صوتی، قابلیت ضبط صدا و برنامه های یادگیری همراه هستند. اگر یک پیانو دیجیتال میخرید ارزشش را دارد که پول بیشتری برای کلاویه های سنگین شده بپردازید-پیانوهای دیجیتالی که کلاویه هایی کاملا سنگین دارند حسی شبیه به حس نواختن بر روی پیانوي آکوستیک ایجاد می‌کنند- و پیانو زدن را منحصر به فرد میکنند.

اگر قصد خرید پیانو دیجیتال دارید آن را نو بخرید: پیانوهای دیجیتال طول عمر کوتاهتری نسبت به پیانوهای آکوستیک دارند- اگر به خوبی مراقبت شوند 5-10 سال عمر میکنند- و نو آنها بین 4 تا 12 میلیون تومان است. از آنجاییکه پیانوهای دیجیتال قابل حمل هستند و بیشتر به مکانهای دیگر برده میشوند در نتیجه بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند. پس اگر یک پیانو دیجیتال نو بخرید ارزش بیشتری دارد.

6-اگر بیشتر از 20 میلیون تومان پول دارید یک پیانو آکوستیک نو بخرید: با اینکار شما یک محصول بهتر دریافت میکنید و همچنین دیگر نگران فرسایش و غفلت های صاحب قبلی برای نگهداری پیانو نیستید. اگر بودجه ی شما کمتر از 12-16 میلیون تومان است نگران نباشید چون خیلی از پیانوهای دست دوم هم کیفیت بالایی دارند حتی اگر بعد از خرید نیاز به تمیز کردن داشته باشند. یک پیانو باکیفیت دست دوم بین 6 تا 18 میلیون تومان قیمت دارد.


مرحله ی دوم: برای خرید آماده شوید!

یک تکنسین پیانو پیدا کنید: اگر میخواهید یک پیانو آکوستیک بخرید حتما به یک تکنسین (فرد متخصص) پیانو خوب نیاز دارید تا پیانوتان برای سالها حفظ شود. شما همچنین هنگام خرید پیانو به تکنسین ها نیا دارید تا پیانو را از لحاظ عیب ها و مشکلات احتمالی بررسی کند. اکثر تکنسین های پیانو از اینکار خوشحال هم میشوند چون میدانند که یک مشتری طولانی مدت خواهند داشت! اگر به دنبال پیانو دست دوم میگردید، میتوانید از تکنسین های پیانو در این باره سوال کنید چون میتوانند به شما توصیه هایی بکنند و میدانند که پیانو کیفیت بالایی دارد یا خیر.

برندهای توصیه شده را بپرسید: از مربی های موسیقی، هنرمندان و تکنسین های پیانو در مورد برندها و سبک های مورد علاقه شان سوال کنید. این یک خوش شانسی است اگر با کسی صحبت کنید که برند خاصی را برای سالهای زیادی استفاده کرده است و میتواند به شما بگوید که چه حسی در مورد آن دارد و همچنین در مورد مشکلات بلند مدت یا کوتاه مدت آن به شما هشدار دهد. برندهای مورد علاقه برای پیانوهای دیجیتال شامل سری یاماها Clavinova (ارزان تر) و سری Roland hp (متوسط) هستند و برای پیانوهای آکوستیک برندهای دایناتون و کرگ قابل اعتماد هستند.

پیانوها را در نمایشگاهها امتحان کنید: از یک نمایشگاه پیانو یا فروشگاههای بزرگ پیانو دیدن کنید و تعداد زیادی از پیانوها را امتحان کنید. کارکنان و فروشندگان خوشحال میشوند که با پیانوهایشان بزنید و آنها را به نمایش بگذارید. تا آنجا که ممکن است انواع پیانوها را امتحان کنید تا ببینید کدامیک بهترین صدا و احساس را دارد. یکی از دوستانتان-ترجیحا نوازنده- را با خود بیاورید تا نظر بدهد. به توصیه دوستانتان گوش دهید که کدام پیانو صدای بهتری دارد اما فراموش نکنید که ترجیح و الویت شما از همه مهمتر است چون شما میخواهید با آن بنوازید! بجای اینکه به چندین فروشگاه بروید، در یک فروشگاه پیانوها را یکی یکی امتحان کنید چون خیلی از نمایشگاهها و فروشگاهها انواع برندها و استایل های پیانو را دارند پس اگر آنها را پشت سرهم امتحان کنید بهتر میتوانید آنها را با هم مقایسه کنید و انتخاب بهتری خواهید داشت.

چند روز صبر کنید و پیانوهای مورد علاقه تان را دوباره ببینید: توجه کنید از بین پیانوهای مورد علاقه تان بهترین پیانو کدام است. یکی دو روز صبر کنید و دوباره بروید و پیانوها را امتحان کنید. با اینکار ممکن است برای بار دوم حس متفاوتی نسبت به آنها داشته باشید و موارد دیگر مثل هزینه را هم در نظر بگیرید. اگر میخواهید پیانو آکوستیک بخرید این بار تکنسین خود را هم ببرید و پیانویی که انتخاب کرده اید به او نشان دهید و از او بخواهید نگاهی به پیانو بیندازد تا مطمئن شوید پیانو کیفیت بالایی دارد. اگر پیانو در درجه ی اول برای فرزندانتان است آنها را با خود بیاورید تا با پیانوهای مورد علاقه تان بزنند. بچه ها بیشتر علاقه شان را به موسیقی نشان میدهند و اگر با پیانو ارتباط برقرار کنند زیاد تمرین میکنند و در انتخاب آن مشارکت میکنند.


مرحله ی سوم: یک پیانو با کیفیت انتخاب کنید

همه ی کلیدها را امتحان کنید: از یک طرف شروع به امتحان کردن کلیدها کنید و همه ی آنها را لمس کنید. به این نکته توجه کنید اگر یک پیانو آکوستیک کلیدی دارد که هنگام نواختن از تن خارج میشود این به این معناست که پین بلاک شکسته است و تعمیر آن هزینه ی بسیار زیادی دارد و ارزش خرید ندارد مگر اینکه پیانو قیمت خیلی خوبی داشته باشد- پین بلاک صفحه‌ای از جنس چوب چند لایه است که در زیر فریم چدنی قرار دارد و گوشی‌های کوک (‌pins) را در سوراخهای خود به شکل بسیار محکم نگه می‌دارد. با گذشت زمان قطر این سوراخ‌ها به دلیل پوسیدگی و کاهش رطوبت چوب کمی افزایش می‌یابد و در نتیجه باعث می‌شود گوشی نتواند فشار کشش سیم را تحمل کند. همچنین ممکن است شکستگی‌هایی در سوراخ‌ها و یا بین لایه‌های پین بلاک ایجاد شود. پین بلاک شکسته و یا فرسوده مهمترین علت ساختاری برای عدم نگهداری کوک محسوب‌ می‌شود-هنگام پیانو زدن با صدای متوسط به هر گونه کوبیدن یا کلیک کردن صدا-حتی خیلی کوچک- دقت کنید چون ممکن است نشاندهنده ای این باشد که پیانو به تعمیرات جدی نیاز دارد. یک نوت را در اکتاوهای مختلف بزنید تا ببینید کلیدها با هم هماهنگی دارند یانه.

داخل پیانوهای آکوستیک را ببینید: کارکنان و فروشندگان باید اجازه اینکار را به شما بدهند. در داخل پیانو میتوانید سیم ها، چکش ها-hammers- و دمپرها-dampers- را ببینید. هنگام تکان دادن سیم ها چکشها به حرکت در می آیند و دمپرها هم وقتی تکان میخورند که پایتان را روی پدالها قرار دهید. از نزدیک به چکش ها نگاه کنید و مطمئن شوید که چوب ها در وضعیت مناسبی قرار دارند و فرسوده نشده باشند. پیانوهای قدیمی اگر با دقت مواظبت نشوند توسط موش ها آسیب میبینند. مطمئن شوید که هیچ چکش، سیم یا دمپر از دست رفته ای وجود ندارد. چکش ها باید نرم- و نه خیلی خشک یا سفت- باشند و در آنها شیار باشد و از 3/1 سانتی متر عمیق تر نباشند. دمپرها را چک کنید و مطمئن شوید که فرسوده نباشند.

زیر پیانوهای آکوستیک را نگاه کنید: مردم معمولا از چک کردن کل ساختار پیانو قبل از خرید چشم پوشی میکنند. به زیر پیانو نگاه کنید و مطمئن شوید چوبها هیچ آسیب دیدگی یا کپک زدگی ندارند. ممکن است که این یک نگرانی جزئی باشد اما میتواند هزینه های نگهداری و تعمیرات را در طول زمان افزایش دهد. پدالها را امتحان کنید، شما باید یک مقاومت جزئی هنگام فشار دادن آنها احساس کنید و هنگام فشار دادن باید حرکت دمپرها را ببینید. از فروشنده بخواهید که پل زیر پیانو را به شما نشان دهد، در آنجا تکه هایی از چوب به همراه سیم هایی که به آن متصل است وجود دارد، چک کنید که ترکهای بزرگی در آنها وجود نداشته باشد- ترکهای کوچک اشکالی ندارد.

با فروشنده در مورد پیانو صحبت کنید: اگر یک پیانو دست دوم میخرید تا آنجایی که ممکن است در مورد گذشته آن تحقیق کنید. یک پیانو دست دوم ایدآل پیانویی است که بصورت مکرر استفاده شده و به خوبی نگهداری شده باشد. اگر پیانو سالها در انبار نگهداری شده باشد احتمال آسیب دیدگی توسط موشها و حشرات وجود دارد. فروشندگان باید به شما بگویند که پیانو آخرین بار کی کوک شده است. اگر آنها نمیدانند یا بیشتر از یکسال از زمان کوک شدنش بگذرد پس در مورد نگهداری صحیح آن شک کنید.

در مورد ضمانت کالا سوال کنید: بهتر است از فروشگاهی خرید کنید که پیانوهای آنها گارانتی داشته باشند. این گزینه بخصوص برای پیانوهای دست دوم اهمیت زیادی دارد چون ضمانت، اطمینان فروشنده از کیفیت محصول را نشان میدهد. بعضی از فروشنده ها سرویس ارسال رایگان و همچنین تخفیف تعمیرات دارند. پس مطمئن شوید که همه چیز را در مورد خریدتان درنظر میگیرید و بهترین گزینه را انتخاب کنید.

 از پیانوتان مراقبت کنید: هیچ توجیهی وجود ندارد که از وسیله ای که پول زیادی بابت خرید آن میپردازید، مراقبت نکنید. پیانوهای دیجیتال اگر به خوبی مراقبت شوند سالهای زیادی دوام می آورند و پیانوهای آکوستیک باید بیشتر عمر کنند. با مراقبت درست میبینید که پیانوتان برای سالهای زیادی قابل استفاده است و دوام زیادی دارد. اگر پیانو آکوستیک دارید مرتبا از آن استفاده کنید و اگر نیاز به تعمیرات دارد سریعا آن را تعمیر کنید تا آسیب های بیشتری نبیند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *