آموزش کوک کردن پیانو : زمان مناسب برای کوک کردن پیانو بر اساس گفته پیانست ها و سازندگان سالی دو بار تعیین شده است. نظر تولید کنندگان مختلف درباره کوک پیانو نیز حائز اهمیت است و در این بخش نظر دو تولید کننده بزرگ و به نام را در این باره بررسی میکنیم.

هزینه کوک برای انواع پیانو دیواری و رویال بین 300 تا 500 هزار تومان متغییر است.همچنین در صورت نیاز به رگلاژ بسته به نوع مشکل به هزینه فوق اضافه خواهد شد.

برای اطلاعات بیشتر با شماره 09302274954 تماس حاصل فرمایید.

شرکت Kawai: توضیه کمپانی Kawai بر این است که حداقل سالی دو بار پیانوی خود را کوک کنید. البته به گفته کارشناسان این کمپانی هرچه شما بیشتر از پیانوی خود استفاده کنید، کوک مرتب و منظم بیشتری را نیز احتیاج خواهید داشت.

شرکت Yamaha: هر سیم پیانو به طور معمول فشاری بالغ بر ۹۰ کیلوگرم (۱۹۸ پوند) را تحمل می کند. به دلیل استفاده و کاهش کشش سیم در پیانو، پیانو شما از تیون (کوک) خارج می شود. در این صورت شما باید سالی دو بار سیم های پیانوی خود را کوک کنید.

نحوه کوک کردن پیانو

مردم غالبا صداهای low (اکتاو پایین) پیانو را کمی بلندتر از چیزی که هستند و همچنین صداهای High (اکتاو بالا) را مقداری آرامتر از صدای اندازه گیری شده با یک تیونر الکترونیکی می شنوند. به گفته Vartoukian یکی از متخصصان در حوزه پیانوهای آکوستیک، این امر به خاطر پاسخ مغز برای درک صداهای بین محدوده شنوایی انسان رخ می دهد. تیونر های پیانو دامنه نت های اکتاو بالا و پایین را به طوری گسترش می دهند که همه ی نت ها در ذهن نوازنده به صورت کاملا کوک در نظر گرفته شوند.

برای تیون کردن پیانو ابتدا نیاز به دستورالعمل استفاده از انبر مخصوص کوک یا نرم افزار کوک بر روی تلفن همراه خود دارید. رایج ترین روش کوک کردن در استرالیا A = 440Hz است. تیونر های پیانو از اهرم کوک (تیون) به منظور شل یا سفت کردن سیم ها بوسیله ی  تغییر وضعیت پین ها استفاده می کنند.

چطور-پیانوی-خود-را-کوک-کنیم

اهمیت تیونر ها در کوک کردن پیانو

قرار دادن هر نت در هارمونی مناسب نیازمند دانش فنی و مهارت خاصی است. اشخاصی که پیانوی شما را تیون (کوک) می کنند نه تنها صدای هر نت هنگام فشردن هر کلید را می شنوند، بلکه محدوده فرکانسی که به آن هارمونیک گفته می شود را نیز در نظر می گیرند. مغز انسان تمام وقت در حال پردازش هارمونیک ها است. هارمونی صدای شما در واقع باعث متمایز شدن صدای شما نسبت به دیگران می شود. با تمرین می توانید هارمونی های هر تن را تشخیص دهید. به عنوان کثال هر دو تن در فاصله یک چهارم دارای یک هارمونی می باشند: هارمونیک چهارم تن پایینتر و هارمونیک سوم تن بالاتر.

چرا نت های پیانو از تیون (کوک) خارج می شوند؟

پیانو ها در Temperament (به سیستم کوکی گفته می شود که تنها فواصل خاصی از تکیه صدا در نظر گرفته می شوند) مساوی کوک میشوند. در این روش کوک نت ها کمی خارج از تیون (کوک) می باشند، اما مزیت این روش کوک این است که بدون ضربه زدن به هرگونه کلیدی عملیات کوک پیانوی خود را انجام خواهید داد.

سرویس و نگهداری های مرتب

کارشناسان پیانو بر این باورند که پیانوهای آکوستیک حداقل سالیانه دو مرتبه نیاز به کوک دارند. اگر به تازه پیانوی خود را خریداری کرده اید، ممکن است نیاز به تیون (کوک) پیانویتان به همان روشی که در ویدیو آموزش کوک پیانو گفته شد عمل کرده یا با کارشناسان پیانو تماس حاصل فرمایید. گاهی تیون (کوک) پیانو بعد از استفاده های مکرر توسط پیانیست امری الزامی تلقی می شود، این امر برای پیانو های کنسرت، مراکز آموزشی، و آن دسته از پیانوهایی که برای تمرین مورد استفاده قرار می گیرند لازم و ضروری است. کوک درست عملکرد سیم ها و سایر مکانیزم های پیانو آکوستیک را بهبود می بخشد.

سرویس-و-نگهداری-های-مرتب

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *